Szwecja - Kraj Stworzony dla Caravaningu

Zaproponowana cała trasa to ponad 1400km ( bez dojazdu z Polski i do Polski ) z przejazdami pomiędzy poszczególnymi miejscami, nie dłuższymi niż 3-4 godziny.

Mając na nią dwa tygodnie można spokojnie w najciekawszych miejscach spędzić po kilka dni. Jednak polecamy tą trasę na 3 tygodniowe wakacje.

Poczytajcie poniżej i zobaczcie zdjęcia oraz linki do tych pięknych miejsc.

Po pierwsze w Szwecji obowiązuje tzw. Allemansrätten, czyli “prawo wszystkich ludzi”. Jest to konstytucyjnie zapewniony każdemu obywatelowi oraz odwiedzającemu kraj dostęp do zasobów przyrody i swobodnego wędrowania oraz biwakowania w wybranym miejscu. Ponadto Szwecja to kraj slow-life, który też objawia się na drogach. Kultura jazdy jest tam jedna z najlepszych, jaką widzieliśmy w Europie. Szerokie, przeważnie puste drogi, respektowanie ograniczeń prędkości i nieprzebrana natura. 

Wjazd do Szwecji jedynym w swoim rodzaju mostem Oresund, który przy dobrej widoczności robi niesamowite wrażenie. Przy tej trasie staramy się unikać zwiedzania miast, jednak będąc w Malmo nie sposób jest sobie odmówić doskonałych lodów w Bar Italia z widokiem na most oraz przejścia się uliczkami Västra Hamnen, dzielnicy stworzonej jako wystawa architektury na terenie byłych doków.

Dalej poruszamy zachodnim wybrzeżem, zatem kolejnym przystankiem będzie camping First Camp Mölle-Höganäs. To doskonała baza wypadowa na pułwysep Kullaberg z latarnią z 1900 roku, pieszymi trasami i ukrytymi kamienistymi plażami. 

Kolejne dni to podróż do Goteborga, w którym warto zobaczyć jeden z najładniejszych ogrodów botanicznych w Europie, warto spędzić tam kilka godzin. Ponadto to dobra baza wypadowa na pozbawione ruchu samochodowego wyspy, na które można się dostać tylko promem i poruszać rowerami. Ze Saltholmens Brygga warto popłynąć na wyspy Styrso i Vrångö. Jak tam jest pięknie.

Podążając dalej na północ zatrzymamy się w przepięknie położonym pomiędzy skałami kempingu First Camp Kungshamn. Księżycowy wręcz krajobraz, kąpiele w morzu o zachodzie słońca zachwycą Was i dadzą piękne wspomnienia. Jest to świetna baza wypadowa rowerem do malowniczego Smögen i najpiękniejszego parku ze zwierzętami, jaki naprawdę warto zobaczyć Nordic Arc. Cały dzień to mało, aby zachwycać się tym to co ten park oferuje. Dla miłośników dobrej kuchni kamperowej, przy drodze 171 znajduje się też doskonały sklep KustCharken z naturalna żywnością oraz doskonałym mięsem i rybami.

Następnie udajemy się w okolice Vanern, jednego z największych jezior Europy. Tam zatrzymamy się na kempingu Sundsörns, ze wspaniałym kąpieliskiem i dobrą pizzerią z pięknym widokiem. Jest to kolejna polecana przez Nas baza wypadowa do naszego następnego pomysłu, by z miejscowości Sjötorp udać się w najbardziej malowniczą wyprawę rowerową tego wyjazdu nad Göta Kanal. Wzdłuż kanału ciągnie się piękna ścieżka rowerowa, którą można podążać aż do wyczerpania sił. Polecamy dojechać na pyszną kawę do Café Visthuset w miejscowości Töreboda. Z powrotem jest już łatwiej, gdyż sprzyja nam nachylenie terenu i południowy wiatr który tam bardzo często wieje.

Kolejnym przystankiem jest pozycja obowiązkowa dla fanów powieści Astrid Lindgren. Park w Vimmerby poświęcony bohaterom jej książek to całodniowa atrakcja, którą docenią szczególnie najmłodsi uczestnicy wyprawy. Po tak pełnym dniu dojechać trzeba już tylko do pięknie usytuowanego Hultsfred Strandcamping, gdzie jest czas na relaks.

Przedostatnim punktem kamperowych wakacji będzie zapierający dech w piersiach Park Narodowy Åsnen położony nad niesamowicie ukształtowanym jeziorem. Właściwie można by tam spędzić całe dwa tygodnie i codziennie być w innym miejscu – proszę tego nie rozważać  Szwecja jest za piękna. Zatrzymaliśmy się w dziko położonym campingu Getnö Gård z niesamowicie rozbudowaną częścią usługową. Jest szkoła natury dla dzieci, wyprawy motorówkami, kajakami i canoe. Samo jezioro jest pełne skał i zaułków, które najlepiej zwiedzać jest właśnie z wody. Zakochacie się w tym miejscu 

Wyprawę zakończymy w nadmorskim Parku Stenshuvud, gdzie w cieniu drzew (!) można spędzić niesamowity dzień na pięknej piaszczystej plaży i podziwiać piękny widok z trzech wierzchołków wzniesienia o tej samej nazwie. W parku blisko plaży znajduje się parking, na którym można się zatrzymać kamperem.

Szerokiej drogi i cudownych WAKACJI życzy Adam Soczewka – właściciel CamperyASONE i www.wyprawycamperowe.pl

Kamper wynajem Warszawa

Wyślij zapytanie, jeśli chcesz wiedzieć więcej


Informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych przez firmę posługującą się marką CamperyASONE.PL

Administrator danych

ASONE Inwestycje Budowlane, z siedzibą w Warszawie, ul. Poprawna 127, 03-984 Warszawa (dalej „my”, „CamperyASONE”). Można się z nami skontaktować w następujący sposób:

  • listownie na adres: podany powyżej z dopiskiem "dane osobowe"
  • przez e-mail: campery@asone.pl
  • telefonicznie: 512907094

Cele oraz podstawa prawna przetwarzania Państwa danych osobowych

Będziemy przetwarzać Państwa dane osobowe, aby prowadzić marketing bezpośredni naszych produktów i usług oraz marketing współpracujących z nami podmiotów oferujących inne usługi. Będziemy wysyłać Państwu materiały marketingowe i oferty lub dzwonić w tej sprawie – w zależności od sposobu kontaktu, który Państwo wybrali. Podstawą przetwarzania Państwa danych jest zgoda, którą można wycofać w dowolnym momencie. Będziemy również przetwarzać Państwa dane osobowe w celu przygotowania i zawarcia umowy o współpracę. Podstawą prawną jest nasz uzasadniony interes polegający na przygotowaniu umowy.

Okres przechowywania danych osobowych

Będziemy przechowywać Państwa dane do czasu wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. W przypadku zawarcia umowy do czasu przedawnienia roszczeń wynikających z tej umowy.

Odbiorcy danych

Będziemy przekazywać Państwa dane osobowe: podmiotom świadczącym usługi serwisu i utrzymania systemów informatycznych, podmiotom wspierającym nasze działania marketingowe, pracownikom i współpracownikom CamperyASONE, spółkom prowadzącym audyty. Takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umowy z nami i tylko zgodnie z naszymi poleceniami. Na podstawie przepisów prawa możemy przekazywać Państwa dane również organom państwowym.

Państwa prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych

Mają Państwo następujące prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych:

  1. prawo do wycofania zgody,
  2. prawo dostępu do danych osobowych,
  3. prawo żądania sprostowania danych osobowych,
  4. prawo żądania usunięcia danych osobowych,
  5. prawo żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
  6. prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. prawo otrzymania od nas Państwa danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie informatycznym nadającym się do odczytu maszynowego. Mogą Państwo przesłać te dane innemu administratorowi danych lub zażądać, abyśmy przesłali te dane do innego administratora. Jednakże zrobimy to tylko jeśli takie przesłanie jest technicznie możliwe.

Aby skorzystać z powyższych praw, prosimy o kontakt na wskazane powyżej dane.

Prawo wycofania zgody

Państwa dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody. W związku z tym mają Państwo prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Każdą zgodę można wycofać poprzez kliknięcie w odpowiedni link na dole wiadomości.

Prawo wniesienia skargi do organu

Przysługuje Państwu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poniżej przesyłamy również treści zgód, które zostały odebrane w trakcie naszej rozmowy telefonicznej:

Zgoda marketingowa (przetwarzanie danych) - Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez CamperyASONE w celach marketingowych zgodnie z RODO.

Zgoda marketingowa (email) - Wyrażam zgodę na przesyłanie przez CamperyASONE lub podmioty działające na jej zlecenie informacji handlowych, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w tym w szczególności na wskazany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, pochodzących od CamperyASONE oraz podmiotów współpracujących.

Zgoda marketingowa (telefon) - Wyrażam zgodę na użycie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych (w tym telefonu) i automatycznych systemów wywołujących w tym w szczególności na wskazany przeze mnie numer telefonu w celach marketingu bezpośredniego CamperyASONE zgodnie z art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 Prawo telekomunikacyjne.

Zgoda marketingowa (podmioty trzecie) - Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CamperyASONE moich danych osobowych, w celach marketingowych podmiotów współpracujących z CamperyASONE, oferujących rożne usługi zgodnie z RODO.

Wyrażone zgody można odwołać w dowolnym momencie korzystając z powyższych form kontaktu.

Partnerzy